Ondřej Hložek

       Narozen 17. března 1986 v Opavě. Po gymnáziu vystudoval bakalářský obor Česká literatura
na Slezské univerzitě v Opavě. Živil se jako redaktor, uklízeč v kavárně, skladník, expedant. Přispívá do kulturní revue Protimluv a příležitostně do literárního obtýdeníku TVAR.

      Autor poezie, pořadatel literárních akcí a animátor v kulturním dění. V roce 2011 vydalo nakladatelství Dalibora Maliny ve Vsetíně jeho debutovou sbírku Tížiny, která se dočkala řady ohlasů v literárně kritických periodicích. Byla také přihlášena do prestižní Ceny Jiřího Ortena.
Texty sbírky v podobě melodramu představil ve stejném roce za doprovodu hudebního projektu Nikot – in. Roku 2012 publikoval v bibliofilské tiskové i elektronické podobě pět básnických textů v grafické úpravě Lucie Vyhnálkové pod jednotícím názvem Samoty.

      V závěru roku 2013 vydal druhou sbírku s názvem Domů (edice Srdeční výdej, Brno). Téhož roku vyšla v nakladatelství Zájezdí v elektronické podobě jeho básnická skladba s názvem Otluky.

      Publikoval v časopisech Host, Tvar, Texty, Aluze, Protimluv, H_aluze, Souvislosti, Literární.cz, Weles, Partonyma, Nové břehy, iLeGaLiT i jinde a řadě soutěžních almanachů.
Je zastoupen také ve sbornících Ars Polyri (2008), Artemisia IX. (2009), Láska nic nezapomíná (2011), DM 70 (2012) a Vzorník (2012). Výběr z jeho básní zazněl v rozhlasovém magazínu Zelené peří (2006 a 2010) a na ČT 2 v dokumentu Česko jedna báseň (2011) a v pořadu Radia Wave s názvem Liberatura (2013). Jeho texty jezdily v tramvajích v Ostravě v rámci projektu TramBus Ostrava!!! Poetry (2010), visely v ulicích Opavy při akci Guerilla Poetring (2013), dočkaly se i vizualizace díky výtvarnici Zlatě Kalusové (Ateliér Daniela Balabána), v jiné úpravě pak od Lucie Vyhnálkové.

      Spolupracuje s fotografem Imrichem Veberem – redakčně se podílel na básnickém výboru
z poezie děkana Josefa Veselého (Víme o sobě, 2011), úvodním textem přispěl do Veberovy knihy HOMOurban (2013). Občasný host performancí ostravské Bezejmenné skupiny, příležitostný divadelní herec (např. Divadlo V pořadí, ONUCA) a písňový textař.

      Je laureátem několika literárních cen (Literární soutěž Františka Halase 2009, Literární cena Vladimíra Vokolka 2009 a 2011, O cenu primátora města Opavy 2010 a jiné)

     Pořádá více či méně pravidelné kulturní akce se zaměřením na literaturu (Básnické hlasy, Open Air Happening Vikštejn, Ozvěny nohou, Bohemistický večírek aj.)