Aktuality

Čtení v rámci představení nové sbírky Jakuba Chrobáka

Třetí básnickou sbírku představí ostravsko-vsetínský básník Jakub Chrobák také v kavárně Evžen v Opavě. Stane se tak v úterý 30. září od 19 hodin. Na společné akci přečtu také, společně s Romanem Poláchem a Jiřím Neduhou, hudební doprovod obstará kapela Ležérně a vleže.


Křest sborníku „Opava Východ Zpáteční“ proběhne v rámci Bezručovy Opavy

Představení básnického souboru jedné generace autorů, kteří v jednu chvíli prošli Opavou, proběhne v rámci větší akce, věnované poezii, během festivalu Bezručova Opava. Konkrétně se tak stane ve čtvrtek 25. září od 20 hodin v kavárně Evžen (Beethovenova 2, Opava). Sborník Opava Východ Zpáteční odkazuje ke kořenům současné opavské tvorby – do roku 2003, kdy vyšel pod vedením Libora Martinka soubor opavských a polských autorů s názvem Opava-Ratiboř zpáteční. Od této doby se počítá nepřetržitý provoz na básnické scéně bývalého hlavního města Českého Slezska. Na stránkách nového výboru autorů se představí básníci Petr Titze, Oldřich Kutra, Václav Maxmilián, Ondřej Hložek, Ivana Kašpárková, Veronika Motúzová, Kristýna Montagová a Alžběta Luňáčková. Fotografický doprovod speciálně pro knihu vytvořil Imrich Veber. Sazbu a grafiku knihy připravil Jakub Wdowka z pražského studia Artbureau. Vznik sborníku finančně podpořilo statutární město Opava. Součástí křtu sborníku bude ještě vernisáž fotografického cyklu „Dokolakolem“ Imricha Vebera 25. září v 19 hodin v podloubí nákupního centra Slezanka na Horním náměstí. Během září mohou cestující v opavské MHD narazit také na texty básní přímo v autobusech a trolejbusech. Autory jsou přispěvatelé výše zmíněného sborníku.


Recenze na „Domů“ ve Tvaru

Další recenzní vlaštovkou mé druhé sbírky je příspěvek Boženy Správcové na stránkách obtýdeníku Tvar č.14/2014. K přečtení zde.


S Briketou v Knihovně Václava Havla

V pondělí 15. září se společně s autory (nejen) z Moravskoslezského kraje představím na pražském představení výboru Briketa. Od 19 hodin v Knihovně Václava Havla budou číst Petr Hruška, Ivan Motýl, Bogdan Trojak, Jan Kunze, Vít Adamus a další. Následně dojde k přesunu do kavárny Zenit (Krymská ul.), kde bude čtení pokračovat.


Básně v Listech

Další příspěvek vyšel ve čtvrtém letošním čísle dvouměsíčníku pro kulturu a dialog s názvem Listy. Povídání o místech, která s poezií a mým životem souvisí, si přečtěte zde nebo v originále na str. 89-91.


Umístění v Literárním Varnsdorfu 2014

Po delší době jsem se účastnil některé z literárních soutěží. A porota ve složení Miroslav Huptych, Ivo Harák a Lubomír Brožek mi v 11. ročníku Literárního Varnsdorfu v kategorii Poezie přiřkla 3. místo. Básně, které jsem zaslal do soutěže, se objevily také v almanachu tohoto klání. Ten nese název Polotam.


O druhé sbírce v Hostu

V hledáčku kritického oka se octnula i má druhá sbírka. Básník a recenzent Jakub Řehák ji zařadil do své eseje s názvem Solidarita v teráriu? Básnické sbírky z roku 2013 pod drobnohledem, která vyšla v časopisu Host 5/2014. O mé knize v eseji více na tomto odkaze.


S Janou Orlovou v pražském Fra

Další autorské zastavení, které mě čeká, proběhne v úterý 10. června. Společně s performerkou, výtvarnicí a básnířkou Janou Orlovou vystoupíme v pražském Café Fra (Šafaříkova 202/15, Vinohrady). Čtení startuje v 19:30 hodin, úvodním slovem budou vládnout Jonáš Hájek a Vít Kremlička.


Má báseň o Ostravě ve sborníku Briketa

Velké cti se mi dostalo od editora Ivana Motýla, který zařadil jednu z mých básní do sborníku s názvem Briketa, který vychází s přispěním nakladatelství Větrné mlýny. Obsáhlý sborník o 552 stranách ukrývá 162 básní o Ostravě od 123 autorů z let 1894 až 2013. Mezi autory nechybí básně Petra Bezruče, Viléma Závady, Josefa Hory, Jaromíra Šavrdy, Milana Kundery, Petra Hrušky, Víta Slívy, Jana Balabána, Marka Pražáka a dalších. O knize více na tomto odkaze.


Uvidíme se na Butterfly Effectu

Po dvouleté pauze se objevím se svým krátkým příspěvkem na minifestivalu v ostravském Hudebním bazaru, který pořádá Ivan Motýl za všechny oběti drogových závislostí. Butterfly Effect se uskuteční ve čtvrtek 8. května v 18 hodin v Hudebním bazaru. Číst budou Vít Slíva, Petr Hruška, Přemysl Bureš, zahraje Tomáš Vtípil a další. Více o akci si přečtěte tady.


Básnické texty v graffiti podobě

Společně s opavským writerem, známým pod přezdívkou DIAZ, jsme začali pracovat na graffiti podobě mých textů. Začnou se co nevidět objevovat na legálních zdech po celé Opavě. První ochutnávku si prohlédněte zde.


Starší texty v italském kabátě

První překlad mých básní do cizího jazyka obstaral Antonio Parente pro časopis Hebenon. V jeho spojeném 11. a 12. čísle vyšly kromě mých básní i texty dalších dvou českých autorů - Kateřiny Bolechové a Martina Langera. K přečtení na tomto odkaze.


Pár básní z nové sbírky v Kulturních novinách

Tři básně ze sbírky Domů se objevily ve dvanáctém čísle Kulturních novin, 1. nezávislého listu pro společnost, politiku a umění. Můžete si přečíst zde nebo v odkaze v Bibliografii.


Literatura žije! v Budějovicích

Jak dostat literaturu mezi lidi, kteří třeba nečtou nebo poezie není jejich koníčkem? Jednoduše. Nechat je poslouchat tam, kde se musí střetávat. Poezii v ulicích města i náměstích představí řada autorů, včetně mě. Pokud budete v pátek 25. dubna mezi 12. a 17. hodinou v Českých Budějovicích, tak si Vás některý z autorů jistě najde. O projektu více zde.


Trojčtení v pražském Liberálu

Ve spolupráci s literární revue H_aluze a Podzemní akademií se ve čtvrtek 24. dubna od 19.30 hodin uskuteční večer tří autorů v kavárně Liberál v Praze (Heřmanova 6). Společně se představí autoři Jitka Hanušová, Daniel Hradecký a Ondřej Hložek. Vstupné dobrovolné. Aktuální informace o akci zde.


Literární jaro s autory Textů

Vlídný večer nás čeká v kavárně Šachmat ve Zlíně (Vavřečkova 7040) ve středu 23. dubna. V rámci festivalu Literární jaro přečtu na večeru, který bude věnován vsetínskému časopisu Texty, s básníky Jakubem Chrobákem a Pavlem Kotrlou. Programem bude provázet literární vědec Petr Odehnal, hudebně pak kapela Ležérně a vleže. Více o festivalu zde.


Město finančně podpořilo básnické projekty

Pátý ročník Básnických hlasů se může nerušeně v letošním roce rozeběhnout. Město jej znovu finančně podpořilo skrze kulturní granty. Těšit se tak můžeme na 5 nebo 6 večerů. Totéž platí o tvorbě autorského almanachu Opava Východ Zpáteční. Ten bude představen v rámci větší básnické akce při festivalu Bezručova Opava letos v září.


Čtení Opaváků v absintovém baru Les

Opavské básnění jako vývozní artikl alias čtení v klubu Les v Ostravě (Střelniční 2, u Masarykova náměstí) s Bety Luňáčkovou a Mirkem Černým na pravidelném měsíčním setkávání s názvem Literární paseka. Hostují Jirka Macháček a třeba také Filip Nuckolls, režisér ústeckého Činoherního studia. Ve středu 26. března od 20 hodin.


Opavský křest k vidění na YouTube

Díky Honzovi Plecháčovi můžete vy, kdo jste nebyli na opavském setkání u příležitosti křtu mé druhotiny, vidět celý večer na tomto odkazu.


Představení knihy v Opavě

Druhou knihu představím i na domácí půdě. Stane se tak v úterý 25. února v 19 hodin v kavárně Evžen na Beethovenově ulici 2. V rámci autorského večera přečtou své texty básníci Vojtěch Kučera a Václav Křížek. Hudební vsuvky obstará na příčnou flétnu Silvie Březinská. Kmotrem knihy bude literární vědec Jan Heczko. Srdečně Vás všechny zvu!


Čtení v ostravském Rubrumu

A texty z nové knihy představím také na ostravské půdě. Stane se tak v pátek 31. ledna při tradičním setkávání v galerii Rubrum. Slovutná Tajná krčma od 18 hodin tentokrát kromě mě přivítá i autora Martina Šenkypla a řadu dalších jmen. Těšte se!


Křest druhé sbírky v Brně

A je to tady. Svou druhou básnickou sbírku představím v Brně v pondělí 27. ledna od 18 hodin v místogalerii Skleněná louka (Kounicova ul.). Společně se mnou přečtou své texty také básníci Vojtěch Kučera a Alžběta Luňáčková. Vstup je volný.


Co mě čeká v roce 2014?

V prvé řadě křest druhé básnické sbírky Domů. Její představení se chystá v Brně, Opavě i Zlíně a dalších městech. Zároveň pracuji na novém souboru s názvem V sobě. Ilustrace k němu připravuje výtvarnice Šárka Šlejmarová. Textově se budu podílet na nové fotografické práci Imricha Vebera s titulem BLOK 62. Vyjít by měla počátkem roku 2015. Čeká nás soupeření o grant na v pořadí pátý ročník Básnických hlasů. A určitě přijde i řada autorských čtení.


PF 2014

Přeji Vám všem inspirativní nový rok bez větších kolizí.


Druhá sbírka v tisku!

Tak je to tady. Druhý autorský zářez je na cestě. Krásná jednoduchá knížečka s názvem Domů v edici Srdeční výdej vyjde ještě s vročením 2013. Představím ji ale počátkem roku 2014, a to hned na několika místech. Ilustraci do knihy připravila Markéta Janečková. Vychází v nákladu 300 kusů, k dostání bude buď na stránkách edice, na pracovišti nakladatelství Masarykovy univerzity v Brně a nebo přímo u mě. O umístění do prodejní sítě se jedná.


Otluky v e-podobě vyšly v nakladatelství Zájezdí

Velké poděkování Viktoru Machkovi za vydání Otluk v elektronické podobě. Fotografický doprovod Oldy Kutry a Adama Zupka. Kdo budete mít chuť, stahujte volně zde: http://zajezdi.cz/knizky/.


Rozhovor a básnění na vlnách Radia Wave

Na pozvání Jonáše Zbořila a Karolíny Demelové se objevím v pořadu Radia Wave s názvem Liberatura. Povídali jsme si o tvorbě, připravovaných souborech i o literárních čteních. Více na tomto odkazu: ZDE .


Čtení v Kroměříži a Hradišti

Malé miniturné absolvuji 27. a 28. července. V prvním termínu proběhne čtení v rámci pořadu Lovec střelil na ptáka, kde s potkáme například s ostravským Janem Nemčekem. Číst se bude v odpoledních hodinách u kroměřížského Bágráku. Druhé čtení pak představí kromě mě i Oldřicha Kutru z kapely Kolo Kolo Mlýnský a Romana Nerudu, frontmana uskupení SRPR. Společné čtení proběhne v kavárně Portal v 19 hodin.


Colours of Ostrava v barvách poezie

Letos se také potkáme na ostravských Barvách. Jeho součástí je i Festival v ulicích, v jehož rámci se představím na čtení v Knihovně města Ostravy. Stane se tak v pátek 19. července od 13 hodin, a kromě mě uslyšíte ještě texty Kateřiny Duškové, Jana Kunzeho a dalších. Představím Otluky v hudebním doprovodu Adama Zupka.


Čtení na veletrhu Svět knihy

V rámci doprovodného programu veletrhu Svět knihy se budu účastnit autorského čtení mladých básníků, které proběhne ve čtvrtek 16. května. Začátek akce je v 18 hodin, číst budeme přímo v prostoru Výstaviště v místní literární kavárně v pravém křídle. Společně se mnou budou číst Olga Peková, Lukáš Horák, Jonáš Zbořil a Peter Prokopec.


Čtení na křtu Artemisie v Gottfrei

Dvanácté číslo Artemisie bude pokřtěno a budu u toho. Už sice ne jako redaktor, ale alespoň jako účinkující. Se mnou pak Blanka Fišerová, Veronika Motúzová či Lukáš Konopka. Ve čtvrtek 9. května od 17 hodin v Gottfrei.


Čtení v ostravské Academii

Ve středu 24. dubna se objevím na čtení v ostravské Academii. Společně se mnou bude mezi knižními regály předčítat básník Martin Skýpala. Začínáme v 17 hodin.


Několik nových věcí ve Welesu 51/52

Pár básní ze souboru „Domů“ a souboru „Ztráty nejsou“ bylo otištěno v revue Weles 51/52 na stranách 44 až 47.


Tížiny jako e-kniha v Městské knihovně v Praze

Má autorská prvotina je ke stažení také v podobě e-knihy na stránkách městské knihovny v Praze. Zároveň jsou texty z Tížin součástí sborníku s názvem Vzorník, kam přispěli také autoři Josef Straka, Marek Šindelka, Michaela Keroušová a další. Ke stažení zde.


Průstřely jazyka potřetí

Slibně se rozjíždějící Art Café Microcosmos v Opavě nabídne v neděli 10. února i mé čtení. Společně se mnou budou číst Alžběta Luňáčková, Veronika Motúzová a Ivana Kašpárková. Začátek je v 19 hodin.


Poesía en Colores s mou účastí

Autorské čtení v Ostravě, za jehož vznikem stojí divadelnice a básnířka Blanka Fišerová, bude tentokrát i s mou účastí. Stane se tak 1.února v Hudebním oddělení Knihovny města Ostravy v 18 hodin. Zazní básně ze souboru „Otluky“.


„Městské“ básně v Partonymě

Výbor básní s tématikou města z mých souborů „Tížiny“ a „Domů“ se objevil ve čtvrtém čísle literárním čtvrtletníku Partonyma. Přečtěte si na stranách 11 až 20.


„Tížiny“ volně ke stažení

Protože byl papírový náklad „Tížin“ téměř rozebrán, rád bych se o text podělil i volně. Zde si můžete mou autorskou prvotinu stáhnou nebo přečíst zcela volně.


Prosincové Souvislosti a mé texty

Kulturní revue Souvislosti přináší ve svém prosincovém čísle několik mých básní ze souboru „Domů“.


Dvě účasti na Dni poezie

Během letošního Dne poezie si připíšu dvě účasti na čteních a besedách. První bude v úterý 6. 11. ve Frenštátu pod Radhoštěm na besedě se studenty gymnázia, druhá pak o den později ve Valašském Meziříčí ve Schlattauerově kavárně na večeru hudby a poezie, který pořádají studenti gymnázia.


Básně v H_aluzi

Několik básní ze souboru „Domů“ bylo otištěno v říjnovém čísle literárního magazínu H_aluze


„Otluky“ k přečtení na Literární.cz

Výbor z mého dalšího nového souboru textů s názvem „Otluky“ vyšel na stránkách revue Literární.cz. Vybíral Jonáš Hájek. K přečtení klikněte zde.


Náklad Tížin rozebrán

Ti z vás, kteří si ještě nestačili knihu pořídit a přečíst, mají už šanci pouze v internetovém knihkupectví Kosmas či opavské prodejně Librexu. Náklad knihy byl totiž kompletně rozebrán.


Recenze na Tížiny v Protimluvu

Další ohlas na mou prvotinu najdete v literárním magazínu Protimluv. Autorkou je Denisa Pokrývková. K přečtení na str. 103 nebo zde v části Bibliografie – Ohlasy.


„Neangažované“ čtení v Olomouci

Autorského čtení pod hlavičkou „angažovanosti bez vůle“, tedy v podobě klidného sdílení, bez revolučních idejí a autorského ega se budu účastnit v Olomouci.Bude se konat v sobotu 28. dubna od 17 hodin v kavárně Amadeus (Václavské náměstí 3 - vedle Dómu). Společně se mnou budou číst Pavel Novotný, Daniel Hradecký a Radek Herold. Srdečně všechny zvu!


Článek o Básnických hlasech v Deníku

O Básnických hlasech, jejich vzniku a letošním ročníku si se mnou povídala Michaela Sobotová na stránkách opavského a hlučínského Deníku, v příloze Region, na straně 6. Ke stažení a přečtení v části Bibliografie - Články.


Bibliofilie je na světě

Pět textů, pět listů. Ve vzájemném doprovodu text a vizualizace Lucie Vyhnálkové. Sázel Adam Zupko. Volně ke stažení zde.


Laureát Literární ceny Vladimíra Vokolka 2011

Porota prestižní ceny Vladimíra Vokolka mne i v letošním roce ocenila. V kategorii 25 až 35 let jsem obsadil 1. místo Vyhlášení se konalo 11. února v Děčíně.


Rozhovor v internetovém magazínu Opičí revue

O Básnických hlasech, angažovanosti, literární kritice i jiných věcech si se mnou na stránkách Opiči revue povídala Denisa Pokrývková. Dostupné z tohoto odkazu: http://opicirevue.cz/obsah/ondrej-hlozek-co-je-poezie-zavazek-na-cely-zivot


Nové básně v obtýdeníku TVAR

V prvním lednovém čísle literárního obtýdeníku TVAR mi vyjdou nové básně ze souboru „Ozvěny nohou“. Vychází 5. ledna 2012.


Co v roce s dvanáctkou?

Další rok v poklusu. Chystáme se s výtvarnicí Lucií Vyhnálkovou vydat elektronickou bibliofilii s několika mými novými básněmi. Podívám se i na některé básnické festivaly v republice. Besedovat budu se studenty na gymnáziu v Porubě a Slezské univerzitě v Opavě. Čeká nás s NIKOT-INem nahrávání, vizualizace a internetové zveřejnění melodramu sestaveného z textů souborů „Tížiny“ a „Ozvěny nohou“. Chystáme také třetí ročník Open Air Happeningu na Vikštejně. A perlička na závěr – zahraji si ve filmu


PF 2012

Vám všem klidný rok s dvanáctkou v závěsu. Hodně sil a dobrých lidí kolem sebe, spousty tvůrčích nápadů a kopec nadšení to vše dotáhnout do konce!


Nominace na Cenu Jiřího Ortena 2012

Přihlášen do nominačního kola Ceny Jiřího Ortena. O tom, jak se Tížinám dařilo v autorské konkurenci, se dozvíme na jaře 2012.


Čtení v Třinci – 27. prosince, vinárna Burian

V Třinci se představíme společně s Alžbětou Luňáčkovou v rámci pořadu Literární večery. Stane se tak v úterý 27. prosince ve vinárně Burian od 18 hodin. Doprovodí mne projekt NIKOT-IN (Jáchym Krohe - klavír, Jakub Frank - kytara).


Křest fotografické knihy Imricha Vebera

V kavárně Evžen na Beethovenově ulici bude ve čtvrtek 8. prosince od 19 hodin křtěna fotografická publikace Imricha Vebera s názvem Víme o sobě, věnovaná osobnosti Msgre. Josefa Veselého. Kniha obsahuje také na šest desítek textů, které jsem vybíral z autorovy pozůstalosti.


Čtení v Knihovně Petra Bezruče

Nové texty představím na večeru v rámci Dne poezie. Ten se odehraje v úterý 15. listopadu od 18 hodin v Městské knihovně Petra Bezruče v Opavě. Společně se mnou budou číst David Bátor a Lukáš Bárta s Bezejmennou skupinou. Hudbou doprovodí Jan Hanousek.


O Tížinách také v Textech a polemika ve TVARu

Další dva ohlasy „přiletěly“ z tisku zabývajícího se literaturou: vsetínských Textů a pražského TVARu. Autory jsou Michéle Baladránová, respektive Petr Král, který v polemice hodnotí recenzentskou práci M. Šťastného, autora první recenze na mou sbírku. Veškeré zmínky o knize jsou dostupné v sekci Bibliografie – Ohlasy.


Tížiny v audiovizuálním kabátě v prostoru Gottfrei

Speciálně pro nový neokázalý výstavní prostor Gottfrei vznikla audiovizuální podoba Tížin. Texty
ze sbírky jsou doprovozeny hudebním projektem NIKOT-IN (Jakub Frank – kytara, Jáchym Krohe – klavír), veejaying si vzala na starost Lucie Vyhnálková. Projekt bude představen v Gottfrei (prostor
za Music Clubem „13“ na Krnovské ul.) ve čtvrtek 13. října od 19 hodin v rámci autorské performance s názvem Ozvěny nohou, které se zúčastní několik dalších autorů, jmenovitě Radek Glabazňa, David Bátor, Alžběta Luňáčková a Petr Titze. Vstup je volný.


Úspěch v Ceně prof. Voráčka 2011

Porota Literární a výtvarné soutěže o cenu prof. Antonína Voráčka, které jsem se zúčastnil, mne vybrala v kategorii dospělých jakožto druhého nejlepšího.


Autorské setkání na zámku Kratochvíle

V rámci prvého ročníku setkání českých a slovenských autorů na zámku Kratochvíle u Netolic v jižních Čechách se 8. a 9. září představím ve společném čtení s autory Vojtěchem Kučerou, Radkem Štěpánkem, Pavlem Kolmačkou, Robertem Fajkusem, Viktorem Špačkem, Andrejem Hablákem, Rudolfem Jurolekem, Vladimírem Šrámkem, Erikem Jakubem Grochem a Ladislavem Zedníkem. Čtení začínají v 18 hodin. Vstupné dobrovolné.


Účast na festivalu Bezručova Opava

V letošním ročníku festivalu Bezručova Opava s podtitulem „Vesmíry vnitřní, vesmíry vnější“ se představím na dvou autorských čteních. Ve čtvrtek 8. září od 20 hodin v klubu Art v pásmu hudby, fotografií a poezie s názvem Universum - Geraltova smrt a v úterý 20. září od 19 hodin v kavárně Evžen (Beethovenova ul.) v pořadu s názvem Láska nic nezapomíná – křest almanachu u příležitosti 60. narozenin básníka Víta Slívy. Vstup na obě akce je volný.


Tížiny v Opičí revue

Další recenze na mou prvotinu se objevila v internetovém občasníku Opičí revue. Její autorkou je Zuzana Kůrová.


Ohlas na prvotinu v HOSTu č.6/2011

Telegrafická recenze (nejen) na Tížiny vyšla v Hostu na stranách 71 až 73 pod názvem „Pět podob současné lyriky – Radek Glabazňa, Josef Hrdlička, Marie Bartůšková, Hana Karolina Kobulejová, Ondřej Hložek“. Autorem je Miroslav Chocholatý.


Recenze Tížin ve TVARu

První recenzentský počin, týkající se Tížin, vyšel v literárním obtýdeníku TVAR č.11 na straně 21. Autorem tohoto recenzního paskvilu je Milan Šťastný.


Rozhovor v Novinách Slezské univerzity

V části Bibliografie – Články si můžete přečíst rozhovor, který vychází v aktuálním čísle Novin Slezské univerzity. O studiu, Tížinách a Básnických hlasech jsem si povídal s redaktorem Ivanem Augustinem.


Autorské čtení v Brně – úterý 10. května, 18 hodin, Skleněná louka, Brno

Autorskou prvotinu představím také v Brně, a to za hudebního doprovodu Jáchyma Kroheho a Jakuba Franka. Během čtení se představí také Oldřich Kutra z Opavy a Radek Štěpánek z Prachatic. Večerem provází básník Vojtěch Kučera. Srdečně zveme!


Večer časopisu TVAR – čtvrtek 28. dubna, 20 hodin, kavárna Rybanaruby, Praha

Představit svou autorskou prvotinu přijedu i do Prahy, konkrétně do kavárny Rybanaruby na pražské Vinohrady (Mánesova 87). V rámci nepravidelně pravidelného Večera časopisu TVAR se představím společně s básníkem a prozaikem Ondřejem Macurou a básnířkou a redaktorkou TVARu Boženou Správcovou.


Sbírka Tížiny v prodeji

Mou básnickou prvotinu můžete získat několika způsoby. K dostání je v opavském knihkupectví Librex na Ostrožné ulici, ve vsetínském knihkupectví Malina nebo na distribuční síti Kosmas. Můžete si o ni napsat také přímo mě (kontakt naleznete na těchto stránkách).


Opavský křest Tížin – 15. březen, 19 hodin, kavárna Evžen, Beethovenova 2

První básnickou sbírku představím samozřejmě i ve svém rodném městě. Tížiny zazní v domácím prostředí Evžena za doprovodu Jakuba Franka a Jáchyma Kroheho – klavír a kytara, představí se také mladá autorka Bety Luňáčková, hudebník a básník Oldřich Kutra a ostravsko-vsetínský básník Jakub Chrobák. Kmotrem knihy bude básnířka a redaktorka časopisu TVAR Božena Správcová. Vstup volný, kapacita prostoru je však omezená (80 sedících), proto chcete-li se pohodlně dostat dovnitř, přijďte dříve.


Vsetínský křest Tížin – 11. březen, 17 hodin, knihkupectví Malina, Dolní náměstí 344

Básnická „cérka“ je na světě, nezbývá nic jiného, než ji pokřtít. Zpěvem a vínem, čtením a všeobecným veselím. Křest bude součástí oslav 15. výročí existence časopisu Texty. Zahraje cimbálová muzika a kapela Ležérně a vleže. Z Opavy se představí Oldřich Kutra. Srdečně Vás zvu!


Texty z Tížin zazní v České televizi

V rámci pořadu České televize s názvem Česko jedna báseň, který připravuje režisér Martin Františák, zazní z úst básníka Jakuba Chrobáka, hosta tohoto dílu, mé texty a také texty Petra Hrušky. Stane se tak ve středu 26. 1. od 13:31 na programu ČT 2.


Rok 2011 ve znamení básnické prvotiny | 2. 1. 2011

Jaký bude nový rok? V lednu bude vytištěna má básnická prvotina s názvem Tížiny, představím ji během několika čtení v republice.
Mé texty zazní z úst Jakuba Chrobáka v pořadu České televize s názvem Česko jedna báseň.
Uskuteční se další večery Básnických hlasů, třetí pokračování Open Air Happeningu Vikštejn (tentokrát více zaměřeno na vizuálno a hudbu).
Na jaře představím společně s výtvarnicí Zlatou Kalusovou z ateliéru Daniela Balabána své vizualizované texty.
Pokřtěna bude již vytištěná verze studentského sborníku Artemisia.
Čekají na mne ovšem i školní povinnosti v podobě státnic.
Rok bude tedy pln událostí. Labor omnia vincit improbus!


Jaký byl rok s desítkou na konci? | 24. 12. 2010

Úspěšný, to v prvé řadě. Podařilo se uskutečnit vše, co bylo naplánováno.
Konalo se šest autorských čtení v rámci Básnických hlasů. Přivítali jsme, bohužel naposledy,
Jana Balabána, dále Petra Krále a Wandu Heinrichovou, Víta Slívu a Roberta Fajkuse s novou sbírkou, Petra Hrušku s novou monografií, Pavla Kolmačku a autory časopisů Tvar, Aluze, Texty a Protimluv
– Boženu Správcovou, Martina Lukáše, Pavla Kotrlu a Jiřího Macháčka. Hlasy se mimo jiné staly nejnavštěvovanějším literárním večerem v Opavě.
Reprízy se dočkalo scénické čtení V sametu.
Druhý ročník Open Air Happeningu Vikštejn přivítal přes 400 návštěvníků.
Vznikla desátá ArtemisiA, i když jen v elektronické podobě.
Připravena k tisku je má autorská prvotina s názvem Tížiny.
Absolvoval jsem několik autorských čtení, oceněn jsem byl v Hořovicích Václava Hraběte i Ceně primátora města Opavy.
Mé texty zazněly v pořadu Zelené peří Českého rozhlasu 2. Založili jsme občanské sdružení ONUCA
na podporu mladých umělců, stal jsem se členem kulturní komise Rady města.
A co bude v dalším roce? To se brzy dozvíte.


Večer časopisů (poslední letošní Básnické hlasy) – úterý 7. prosince, 19 hodin, Evžen

Závěrem prvního ročníku setkávání s názvem Básnické hlasy se představí tvůrci ze spřátelených literárních časopisů HOST, TVAR, WELES, TEXTY, ALUZE. Těšit se tak můžete na rozmanité autory a jejich práci v literatuře. Večer je posledním dílkem ve skládačce letošních Básnických hlasů,
které pořádá o.s. Za Opavu. Autory představí Jakub Chrobák. Vstup je volný.


Křest Protimluvu – pátek 3. prosince, 18 hodin, antikvariát Fiducia, Ostrava

Pokřtěno bude nové číslo revue Protimluv, ve které se objeví dvě strany mých textů společně
s kresbami Michaely Kumhalové. Během večera se také představí ostravští autoři Petr Vrchlabský
a Ivan Švanda, anglicky píšící Geoff Wiliam a Petr Štengl z Psího vína.


Pavel Kolmačka – pondělí 15. listopadu, 19 hodin, Evžen, Beethovenova 2

Básník a prozaik Pavel Kolmačka se narodil 8. října 1962 v Praze. Absolvoval gymnázium a České vysoké učení technické v Praze. V letech 1988–1992 pracoval jako sanitář v dětském domově.
V období 1992–1993 působil jako redaktor časopisu Velehrad. V současné době se věnuje překládaní a literární tvorbě. Jako básník debutoval v samizdatovém Almanachu 1987. Jeho verše jsou zařazeny rovněž v antologii české duchovní lyriky 20. století Krajina milosti (1994). Publikoval
ve Voknu, Souvislostech, Literárních novinách, Revolver Revue atd. Žije v Praze a v Chrudichromech. Večer probíhá v rámci pořadu Básnické hlasy, které připravilo o.s. Za Opavu za finanční podpory Statutárního města Opava. Pořadem provází Jakub Chrobák. Vstup volný.


Literární pořad pro studenty gymnázia – čtvrtek 11. 11. 2010, 15 hodin, Ostrava

O současné literární scéně, jejím vývoji, o literární kritice a dalších tématech budu se studenty Gymnázia Olgy Havlové v Ostravě - Porubě hovořit na besedě společně s ostravským autorem Lukášem Bártou.


Účast na letošním Protimluv.festu v Ostravě

V letošním roce se účastním jako autor festivalu časopisu Protimluv v Ostravě. V Hudební bazaru proběhne v pátek 22. října od 20:30 hodin maratón autorského čtení, během kterého
se představím společně s Kateřinou Bolechovou (Č. Budějovice), Robertem Rybickim (Polsko)
a dalšími. Součástí večera bude také křest nového čísla Protimluvu, ve kterém mám pár příspěvků
z dokončeného souboru Tížiny.


První místo v literární části soutěže O cenu primátora města Opavy

Podařilo se mi uspět v literární části soutěže O cenu primátora města Opavy. Ve IV. kategorii, určené pro studenty vysokých škol, jsem obsadil první příčku. Slavnostní vyhlášení výsledků a předání ocenění primátorem města se uskuteční v pondělí 11. října v 16 hodin v Sále purkmistrů v Obecním domě.


Někde tady: Petr Hruška o Karlu Šiktancovi – úterý 12. října, 19 hodin, kavárna Evžen

Monografii s názvem Někde tady, která pojednává o životě a díle významného novináře a básníka Karla Šiktance, představí její autor Petr Hruška v úterý 12. října od 19 hodin v kavárně Evžen na Beethovenově ulici. Křest knihy proběhne za možné (ne)přítomnosti Karla Šiktance. Večer probíhá v rámci pořadu Básnické hlasy, které připravilo o.s. Za Opavu za finanční podpory Statutárního města Opava. Vstup volný.


Práce na první sbírce v plném proudu | 5. 9. 2010

Podařilo se mi přes léto dokončit oba soubory, které bude sbírka s názvem Tížiny obsahovat.
Také bylo vybráno nakladatelství, u kterého prvotina vyjde. Bude to Nakladatelství Dalibor Malina, Vsetín. Na ilustračních pracích se podílí Michaela Kumhalová. Redakčně texty vybíral a připomínkoval Jakub Chrobák. Vydání knihy je naplánováno na jaro/léto následujícího roku.


Vesnické turné odloženo | 3. 9. 2010

Projekt Richard Vaculy, kterého jsem se měl účastnit, byl odložen. Avizovaná čtení proběhnou
v prozatím neznámém termínu v závěru roku nebo v roce následujícím.


Několik příspěvků v Textech | 24. 7. 2010

V 51. čísle literárního čtvrtletníku Texty mi vyšlo pár nových veršů. Hledejte na odkaze Texty na straně 24, nebo zde v sekci Bibliografie – Časopisy.


Účast v projektu Vesnické turné | 19. 6. 2010

Během srpna a září se budu účastnit projektu Vesnické turné, jehož autorem je Richard Vacula,
a který má za cíl oživit dění ve vesnických kulturácích. V rámci projektu se na vybraných zastávkách uskuteční také autorské čtení. Účastnit se budu těchto zastávek:
Kroměříž (13. 8.), Budišov nad Budišovkou (31. 8.), Bolatice a Štítina (11. 9.),
Neplachovice (12. 9.), Branka a Hradec n. Mor. (25. 9. ), Domoradovice a Melč (26. 9.)


Práce na vizuálním ztvárnění veršů | 8. 6. 2010

Společně s výtvarnicí Zlatou Kalusovou, absolventkou ateliéru Daniela Balabána, spolupracuji na vizuálním ztvárnění mých veršů. Výsledná podoba bude prezentována během komponovaného večera v druhé polovině letošního roku.


Křest v Opavě + Večer Protimluvu | 6. 6. 2010

V kavárně Evžen v Opavě bude 15. června od 19 hodin probíhat autorský večer u příležitosti křtu nové básnické sbírky Jakuba Chrobáka s názvem Adresy. Současně proběhne křest nového čísla literárního časopisu Protimluv. Hosté: Jan Heczko, Ondřej Hložek a autoři Protimluvu. Vstup volný.


Open Air Happening Vikštejn 2010 proběhne v sobotu 5. června

Druhý ročník happeningu na Vikštejně se uskuteční v sobotu 5. 6. od 11 do 18 hodin. Číst bude devět mladých autorů poezie i prózy, představí se fotografové a výtvarníci z regionu a hudební program vyplní akustické vystoupení kapely Kolo Kolo Mlýnský, hudebního projektu CH. F. Underground (laptop + fujara) a skupiny Annihilation. Vstup je volný, občerstvení zajištěno.
Nekoná se pouze v případě trvalého deště. Více na www.onuca.wz.cz.


Vít Slíva, Robert Fajkus | úterý 1. června, 20 hodin, Evžen, Beethovenova 2

Vít Slíva se narodil roku 1951 v Hradci nad Moravicí. Vystudoval češtinu a latinu na Masarykově univerzitě v Brně. Mnoho let působil jako pedagog. Jeho básnická tvorba je podle autorových vlastních slov ovlivněna obdivem k dílu Vladimíra Holana. Kolem Víta Slívy se v průběhu 80. let zformovalo volné sdružení básníků, které je někdy označováno jako královopolská škola. Sbírka Víta Slívy Bubnování na sudy obdržela v roce 2003 cenu Magnesia Litera.
Robert Fajkus se narodil roku 1967 v Jindřichově Hradci. Patří ke královopolské básnické škole,
která svou tvorbou navázala na tvorbu Víta Slívy. Tato škola se zformovala z bývalých Slívových studentů a patří k nim mimo Fajkuse také Petr Hrbáč, Věra Rosí či Norbert Holub. Profesí je Robert Fajkus lékař. Roku 1997 vydal v nakladatelství Weles sbírku Sivý výkřik. V Opavě by měl pokřtít svou novou knihu s názvem Prašivina.
Autorské čtení probíhá v rámci pořadu Básnické hlasy, které připravilo o.s. Za Opavu za finanční podpory Statutárního města Opava. Večer uvádí Jakub Chrobák. Vstup volný.


Čtení v Uherském Hradišti | 9. 5. 2010

V závěru května, přesně 28. 5., se společně s Oldou Kutrou, Radkem Glabazňou a Janem Ryplem představíme v uherskohradišťském Café PORTAL na autorském večeru s názvem Jeskyně slov. Začátek: 19 hodin.


Čtení ve Vsetíně | 8. 5. 2010

V Nakladatelství Malina na Dolním náměstí ve Vsetíně bude 21. května od 17 hodin probíhat autorský večer u příležitosti křtu nové básnické sbírky Jakuba Chrobáka s názvem Adresy. Představí se autoři Petr Hruška, Božena Správcová, Ondřej Hložek a další.
Hudební doprovod: Ležérně a vleže, cimbálová muzika.


Hořovice Václava Hraběte – úspěch mezi stovkou účinkujících | 6. 5. 2010

V letošním ročníku festivalu Hořovice Václava Hraběte se mi podařilo obsadit dělené 4. až 10. místo (bez uvedení pořadí) v kategorii Poezie. Účastnilo se více než sto autorů.


Záznam opavského čtení Jana Balabána | 27.4.2010

Z tohoto odkazu si můžete stáhnou záznam opavského čtení Jana Balabána, které se uskutečnilo 16. února v kavárně Evžen v rámci Básnických hlasů. Stopáž 55 minut. Omluvte prosím sníženou kvalitu zvuku.


Petr Král, Wanda Heinrichová - úterý 13. 4., 20 hodin, Evžen, Beethovenova 2

Básník, prozaik, esejista a překladatel Petr Král se narodil roku 1941 v Praze. Vystudoval dramaturgii na pražské FAMU, v šedesátých letech patřil k postsurrealistické skupině kolem Vratislava Effenbergera.
Roku 1968 emigroval do Francie, kde brzy začal psát i francouzsky. Surrealistická východiska prokládá prvky beatnické poezie ve sbírce P.S. čili cesty do ráje.
Poté, co vydal roku 1983 rovněž ve Francii obsáhlý sborník Surrealismus v Československu, uchýlil se k náhodným introspekcím a sám sebe označuje za básníka odboček.
Mezi další díla patří knihy Éra živých, Základní pojmy, Masiv a trhliny a Pro anděla.
Petr Král žije v Praze, během čtení se představí také jeho žena Wanda Heinrichová, básnířka, překladatelka, redaktorka obtýdeníku Tvar..
Autorské čtení probíhá v rámci pořadu Básnické hlasy, které připravilo o.s. Za Opavu za finanční podpory Statutárního města Opava. Večer uvádí Jakub Chrobák.
Vstup zdarma.


Vznik občanského sdružení ONUCA | 26. 3. 2010

Nově vzniklé o.s. ONUCA – Opavští Nezávislí Umělci Celkem Angažovaní rozjíždí svou činnost.
Bude podporovat mladé tvůrčí osoby na poli literatury, hudby, výtvarna a divadla.
O aktivitách sdružení více na www.onuca.wz.cz.


Zelené peří - čtvrtek 25. března, 20:33 hodin, Český rozhlas 2

Pořad Zelené peří, sestavený z mých veršů, bude vysílán ve čtvrtek 25. 3.
Další den bude v archivu pořad volně k poslechu i ke stažení.
Pořad je sestaven ze dvou téměř dokončených souborů s názvem Městem jsem a Tížiny.


Jan Balabán - úterý 16. 2., 20 hodin, Evžen, Beethovenova 2

Český prozaik, překladatel a publicista, jehož život je spojen s Ostravou. Vydal povídkové knihy Středověk (1985), Boží lano (1998), Prázdniny (1998), Možná že odcházíme (2004), Jsme tady - Příběh v deseti povídkách (2006), román Kudy šel anděl (2003), romány Černý beran (2000) a další, mimo jiné také scénář komiksu Srdce draka (2001). Jeho kniha Možná že odcházíme byla v anketě Lidových novin vyhlášena Knihou roku 2004 a získala Magnesii Literu 2005 za prózu a nominaci na Státní cenu za literaturu 2004.
Autorské čtení probíhá v rámci pořadu Básnické hlasy, které připravilo o.s. Za Opavu za finanční podpory Statutárního města Opava.
Večer uvádí Jakub Chrobák.
Vstup zdarma.


Spolupráce s Českým rozhlasem | 28. 1. 2010

Po čtyřech letech jsem byl znovu kontaktován redaktorem a moderátorem Mirkem Kováříkem z Českého rozhlasu 2 - Praha, abych společně s kolegy, kteří uspěli na „Vokolkovi“, přispěl svou autorskou troškou do rozhlasového týdeníku poezie Zelené peří. O dni vysílání pořadu, ve kterém bude připravena má ochutnávka ze souborů Tížiny a Městem jsem, se dozvíte s předstihem.


Literární cena Vladimíra Vokolka 2009 - 1. místo |24. 1. 2010

Po říjnovém úspěchu v Halasovi jsem oslovil porotu také v Děčíně. Ve 13. ročníku celostátní literární soutěže se mi podařilo umístit se v kategorii do 24 let na prvním místě. Ve sborníku, který se vydává souběžně s vyhlášením výsledků této prestižní soutěže, jsem představil některé věci z chystaného souboru Tížiny.
Opavákům se na této soutěži velice dařilo. V kategorii do 19 let získala 2. místo Kristýna Montagová, v kategorii do 35 let byly do sborníku zařazeny práce Mirka Černého. Navázali jsme tak na úspěšný loňský rok, kdy první cenu v kategorii do 35 let získal další opavský autor Dan Jedlička.


Repríza V SAMETU bude 2. února |11. 1. 2010

Sametový kabaret Divadla V pořadí, pod taktovkou vedoucí činohry Slezského divadla Blanky Fišerové, se vrací!
Jeho repríza se bude konat 2. února v 19 hodin v I. pořadí Slezského divadla. Vstup zdarma!
V SAMETU přináší scénické čtení z děl protirežimních i prorežimních autorů. Chybět nebudou Kundera, Foglar, Klíma, Vaculík, Havel a další. S režimem se vypořádávají účinkující Marta Nováková, Alena Ročková, Adam Hendrych, Markéta Wihodová, Ondřej Hložek, Lucie Fojtíková a Gabriela Krečmerová.


Jaký bude nový rok? |6. 1. 2010

Rozhodně plný práce.
Šest naplánovaných autorských čtení v rámci Básnických hlasů, nějaká mimo plán.
Repríza scénického čtení V sametu a nejspíš novinka Divadla V pořadí.
Druhý ročník Open Air Happeningu Vikštejn, který se však bude konat pouze v případě,
že se podaří sehnat finance.
Rýsují se i publikační příležitosti.
Vznikne desátá ArtemisiA(?).
A abych nezapomněl: čekají mne také studijní a pracovní povinnosti.
Takže rok bude dobrý, když budou dobří lidé...


BÁSNICKÉ HLASY 2010 |16. 12. 2009

Podařilo se nám získat grant Statutárního města Opavy na sérii autorských čtení, která pro vás společně s o.s. Za Opavu a Jakubem Chrobákem, pedagogem Ústavu bohemistiky a knihovnictví Slezské univerzity, na příští rok chystáme.
Během šesti čtení, která proběhnou v termínu únor až prosinec 2010, se představí taková jména jako Petr Král, Vít Slíva, Jakub Grombíř, Jonáš Hájek a další. Během jednoho večera se představí také autoři časopisů Host, Weles, Texty a Psí víno. Celkově do Opavy zavítá více než patnáct autorů.
Pořady budou probíhat v kavárně Evžen na Beethovenově ulici. O jejich konání se budete včas dozvídat na těchto stránkách, v regionálním tisku, plakátech či Facebooku.


V SAMETU s velkým úspěchem |25. 11. 2009

Sametový kabaret pod taktovkou Blanky Fišerové dokodrcal do svého zdárného konce. Moc děkuji divákům, kteří se na nás přišli podívat, a také svým hereckým kolegům, se kterými jsem měl možnost si zahrát. Atmosféra báječná. Těšit se můžete na reprízu, která proběhne nejspíš v únoru. Již brzy budou k dostání fotografie z večera, kdo je chcete, napište mi o ně na mail.


Kabaret V SAMETU propukne 24. listopadu |6. 11. 2009

Projekt studentů Slezské univerzity a Blanky Fišerové, šéfky činohry a dramaturgyně Slezského divadla Opava, s názvem V Pořadí, připravil scénické čtení k 20. výročí sametové revoluce, kterého se také účastním. Více v sekci Články.


Bohemistický večírek a křest Artemisie IX. |6. 11. 2009

Díky Vám všem, kteří jste se ukázali v Evženovi na křtu Artemisie. A že Vás nebylo málo!
Rád bych připojil poděkování všem, kteří se na večeru a vydání sborníku podíleli:

- autorům Artemisie a všem, co večer četli - Radku Glabazňovi, Markétě Proškové, Oldovi Kutrovi, Gabce Vaškové, Lukáši Vlachovi a Ladislavu Soldánovi.
- Šárce Havlové za pomoc při výběru textů
- Petru Čechovi za zlom sborníku
- ASPSU za podporu při vydání Artemisie a SU za možnost vydání prostřednictvím Edičního střediska
- Daně Panajotidisové a Jirkovi Šílovi za pomoc při kompletování sborníku
- Zuzce Patrákové, Beátě Kaňokové, Lence Damaškovičové a Tereze Vágnerové za průvodcovství večerem
- kapele Ležérně a vleže, která dorazila ze Vsetína
- Michèle Baladránové za krásné obrazy, které v Evženovi vystavila
- Milanu Kratochvílovi, provoznímu kavárny Evžen, za to, že nezištným způsobem podporuje mladé tvůrčí lidi v realizování jejich vizí kulturního života
- Doc. PhDr. Evě Höflerové, Ph. D. za křest sborníku a za to, že nám držela palce
- Kubovi Chrobákovi za usměrňování a kritické oko


Literární soutěž Františka Halase 2009 |6. 11. 2009

Podařilo se mi uspět v "Literární soutěži Františka Halase". Získal jsem 1. místo. Společně se mnou byli oceněni ještě další dva Slezané, Mirek Černý z Opavy a Natálie Paterová z Hlučína. Účastnilo se 23 autorů.


Rozjezd nového webu na WWW.HLOZEK.COM |5. 11. 2009

Konečně se podařilo zprovoznit nové stránky. Aktualizovány jsou všechny části, určitě si je prohlédněte. Díky patří Adamovi a jeho šikovným československým ručičkám.


Útěk do Baden Badenu |15. 10. 2009

Večer s Bezejmennou skupinou navštívil plný sál klubu Atlantik.
Příjemné překvapení pro mne i další účinkující.


Happening Vikštejn se podařil |14. 9. 2009

Díky za Vaši návštěvu happeningu. Nakonec se nás sešlo přes dvě stovky.
I přes nepříznivé počasí je to pěkné číslo. Více si přečtěte v sekci Články.


Open Air Happening Vikštejn 2009 |5. 9. 2009

Došlo k drobné úpravě v programu. Nevystoupí bratři Bátorové.
Jinak se na všechny těším v sobotu od 10 hodin.


Čtení mělo úspěch |3. 7. 2009

Díky všem, kteří jste v pondělí přišli. Moc se omlouváme za stísněnost prostoru, ale netušili jsme, že o poezii je takový zájem. Nakonec se nás dovnitř nacpalo na pět desítek, venku však ještě zůstalo asi deset zájemců, kterým se tímto omlouváme.


Poezie krok stranou |21. 6. 2009

V pondělí 29. 6. od 19 hodin, keramická dílna vedle kavárny Čas
- básnické čtení v sestavě David Bátor, Milan Bátor, Ondřej Hložek a Lukáš Bárta
- hudební doprovod: Milan Bátor - lauto a outi (maloasijské nástroje)


Díky za podporu souboru ONUCA |16. 5. 2009

Moc všem děkuji za skvělou atmosféru během představení Dívčí válka v Loutkovém divadle, kterou jste nám pomohli od naší nervozity. Hra se líbila a celý majáles se povedl.


Práce na Artemisii |24. 3. 2009

Od února pracujeme na literárním sborníku ArtemisiA Slezské univerzity - prozatím svou účast přislíbili: Jakub Chrobák, Radek Glabazňa, Olda Kutra, Ladislav Soldán a Lukáš Vlach. Do výboru bude zařazena také část tvorby Mariana Pisky (+ 12. 12. 2008), bývalého redaktora Artemisie. Další jména jsou v jednání.


Happening Vikštejn až v září |18. 2. 2009

Pozor! Happening Vikštejn se přesouvá na září letošního roku, přesněji na 11. a 12. září. K tomuto kroku jsme přistoupili především z důvodu kolize s červnovým festivalem v Music Clubu "13".


Rozjezd webu WWW.ONDRAHLOZEK.WZ.CZ |14. 1. 2009

Je polovina ledna a za pomoci Adama Zupka se podařilo rozjet tyto webové stránky. Patří mu za to můj veliký dík.